character quotes

νέο
ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ Ανακοίνωση Ανακοινώσεις

Σχολικά Μαθήματα - Έργα

Σε κάποια από τα μαθήματα που διδάσκονται στο σχολείο μας, οι καθηγητές αναθέτουν κάποιες εργασίες στα παιδιά, οι οποίες ονομάζονται σχολικά έργα. Οι εργασίες αυτές αναθέτονται στα παιδιά για να τα κάνουν πιο υπεύθυνα, αλλά και να τους δωσουν την δυνατότητα να αποδείξουν τις ικανότητες τους. Έτσι στο μάθημα της Τεχνολογίας και της Πληροφορικής οι μαθητές αναλαμβάνουν κάποια Σχολικά Έργα.

xxxx

Οι μαθητές της Γ' τάξης

Σχολικά Έτη :    2010 - 11    |    2011 - 12  |    2012 - 13   |    2013 - 14  |    2014 - 15   |    2015 - 16  |    2016 - 17   |
Σχολικό Έτος 2014-15
Μαθήματα - Σχολικά Έργα
Τάξεις
Α' τάξη
Β' τάξη
Γ' τάξη

Αρχαία
Μέσα από κείμενα αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων από το πρωτότυπο κείμενο ή σε μετάφραση ( Όμηρος, Ηρόδοτος, Ξενοφών κτλ.), το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα & Γραμματεία) στο Γυμνάσιο στοχεύει στη διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής γλώσσας με στοιχεία ιστορίας και πολιτισμού.

Μαθησιακές Δραστηριότητες στα πλαίσια
του μαθήματος της :
Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας
Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας
Λογοτεχνίας
Ιστορίας
Κοινωνικής & Πολιτικής Αγωγής

ΑΡΧΑΙΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ  ΓΛΩΣΣΑ (Ε.Π.Π.Σ.)

Εδώ μπορείτε να διαβάστε όλο το κείμενο του Ε.Π.Π.Σ. (ΠΙ) που αφορά την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνική Γραμματεία από το πρωτότυπο και από μετάφραση.

Μαθηματικά
Στο μαθημα των Μαθηματικών στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου ο μαθητής θα πρέπει ο μαθητής πρώτα να εξοικειωθεί με ορισμένες μαθηματικές έννοιες και σύμβολα και κατόπιν να γνωρίσει τα κύρια συστατικά αυτής της επιστήμης ( αριθμούς και σχήματα ) που αντιστοιχούν σε θέματα άλγεβρας και γεωμετρίας. Τα θέματα άλγεβρας και γεωμετρίας ( μαζί με τους ειδικότερους στοχους που εξυπηρετούν ) που θα πρέπει να γνωρίσουν σταδιακά οι μαθητές μας στις τρεις τάξεις του γυμνασίου συνοψίζονται και καταγράφονται στούς παρακάτω υπερσυνδέσμους που αφορούν τις επιμέρους τάξεις.

Μαθηματικά - Προγραμματισμός διδασκαλίας
χχχ
Προγραμματισμός διδασκαλίας του μαθήματος των μαθηματικών ( Άλγεβρας & Γεωμετρίας ) για κάθε τάξη, τόσο σε εβδομαδιαία βάση όσο και επίπεδο τριμήνου, καθώς και τον συνολικό ετήσιο προγραμματισμό

Τεχνολογία
Στο μαθημα της Τεχνολογίας κατασκευάζονται μακέτες από τους μαθητές. Η εργασία αυτή είναι είτε ομαδική είτε ατομική. Η μακέτα συνοδεύεται από γραπτή εργασία που εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας του εργαοστασίου ή του αντικειμένου που έχει κατασκευαστεί. Κατά την διάρκεια της εργασίας αυτής ο μαθητής βγάζει την δημιουργικότητα του, προτείνει τις ιδέες του, συζητάει, και ψάχνει γαι πληροφορίες. Όλη αυτή η διαδικασία τον κάνειο πιο δημιουργικό και δραστήριο.

Τεχνολογία - Δραστηριότητες - Κατασκευές
χχχ
Στιγμιότυπα από εργασίες στο μάθημα της Τεχνολογίας
χχχ

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων λήξης του σχολικού έτους, επιλεγμένα έργα των μαθητών της Α΄ και της Β΄ Γυμνασίου εκτέθηκαν στο χώρο του σχολείου και απονεμήθηκαν έπαινοι και μετάλλια στους μαθητές των οποίων τα έργα διακρίθηκαν, με κριτική επιτροπή μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και τον καθηγητή του μαθήματος της Τεχνολογίας.

Τεχνολογία - Έκθεση Κατασκευών 2015

Πληροφορική
Στα Προγράμματα Σπουδών των μαθημάτων Πληροφορικής του Γυμνασίου όπως και του Λυκείου δίνεται έμφαση στην εξοικείωση των μαθητών με μεθόδους και τεχνικές που αφορούν την επεξεργασία των πληροφοριών, την μοντελοποίηση αλλά και την αλγοριθμική επίλυση προβλημάτων. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται επίσης στο συμμετοχικό και στο συνεργατικό χαρακτήρα της Μάθησης η οποία στο Γυμνάσιο Κοίμησης έγινε σε μεγάλο βαθμό με την μορφή των "σχολικών έργων". Ορισμένες πληροφορίες γύρω από τα σχολικά έργα, όπως

• τι σημαίνει σε γενικές γραμμές σχολικό έργο