character quotes
nav_pupils

νέο
ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ Ανακοίνωση Ανακοινώσεις
     Θυμόσοφες Ρήσεις : - «Δάσκαλε, δείξε μου το δρόμο» - «Είναι στα πόδια σου!»  -  Η επανάληψις είναι μήτηρ της μαθήσεως. - Άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο!!      Όταν ο μαθητής είναι έτοιμος, ο δάσκαλος θα εμφανιστεί!  -  Αν νομίζεις ότι η μόρφωση είναι ακριβή, δοκίμασε την άγνοια. -  Η εκπαίδευση δεν είναι το γέμισμα ενός κουβά, αλλά το άναμμα μιας φλόγας. -  Καθηγητής είναι κάποιος που μιλάει στον ....ύπνο κάποιου άλλου.      Αποφθέγματα - Γνωμικά - Ρήσεις :    Αριστοτέλης :   «Της παιδείας οι ρίζες είναι πικρές, μα οι καρποί γλυκοί.» - «Τρία πράγματα χρειάζονται για την εκπαίδευση:   η φύση, η μάθηση και η άσκηση.»      Πυθαγόρας :    «Διπλά βλέπουν όσοι έμαθαν γράμματα.» - «Η αγραμματοσύνη είναι μάνα όλων των κακών.» - «Τόσο διαφέρουν οι μορφωμένοι απ' τους αγράμματους, όσο το λογικό ζώο από το άλογο, κι εκείνος που έχει τα μάτια του απ' τον τυφλό.»   Μέγας Αλέξανδρος :   Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην.        Μένανδρος :   Ο μη δαρείς άνθρωπος ου παιδεύεται.      Μαϊμωνίδης ( 1135-1204, Εβραίος φιλόσοφος )    Δώσε στον άνθρωπο ένα ψάρι και θα τον χορτάσεις μια φορά. Μάθε τον να πιάνει ψάρια και θα είναι χορτασμένος σε όλη του τη ζωή   Κινέζικα γνωμικά :   Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι για πέντε λεπτά βλάκας. Αυτός που δεν κάνει την ερώτηση είναι βλάκας για μια ζωή - Η αποτυχία δεν είναι να πέφτεις κάτω. Η αποτυχία είναι να μη ξανασηκώνεσαι. - Μη φοβάσαι αν προχωρείς αργά. Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος. - Το να γνωρίζεις την αλήθεια είναι εύκολο. Το να την ακολουθείς είναι δύσκολο.!!!!!!   Κομφούκιος :   Όταν κανείς είναι αυστηρός με τον εαυτό του, πολύ σπάνια αποτυχαίνει. - Ο ανώτερος άνθρωπος είναι σκληρός με τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος είναι σκληρός με τους άλλους. - Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω. - Το να γνωρίζεις την αλήθεια είναι εύκολο. Το να την ακολουθείς είναι δύσκολο.!!!!!!

Γ/σιο Κοίμησης σε Σύνοψη

Τα πρώτα "ίχνη" του σημερινού κτιρίου στο οποίο στεγάζεται το Γυμνάσιο Κοίμησης εμφανίζονται σύμφωνα με μαρτυρίες το 1928 ( τότε ως Δημοτικό Σχολείο ) αλλά λειτούργησε για πρώτη φορά το 1977 ως μικτό ημερήσιο Γυμνάσιο (Φ.Ε.Κ. 222/12-08-1977, Τεύχος Πρώτον) Είναι από τα μικρότερα γυμνάσια της περιοχής, με μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας.

Δικαίωμα εγγραφής

στο Γυμνάσιο Κοίμησης έχουν οι μαθητές που προέρχονται από τα κοινοτικά διαμερίσματα, Κοίμησης και Ποντισμένου
του δήμου Ηράκλειας.

Βρίσκεται :

στην Κοίμηση Σερρών (μεταξύ Ηράκλειας & Σιδηρόκαστρου)

στην Μακεδονία - Βόρεια Ελλάδα
έχει δεκατρείς (13) μόνιμους και έναν (1) αναπληρωτή καθηγητές
γύρω στα 104 παιδιά επισκέπτονται τις τρείς τάξεις του Γυμνασίου, κατανεμημένοι σε 5 τμήματα, και
μία πολύ μεγάλη αυλή για να περνάμε τις πιό .......ξένοιαστες ώρες μας..!