Ενημέρωση γονέων για απουσίες και COVID-19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/-τριών του σχολείου μας,

με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς σάς ευχόμαστε καλή πρόοδο για τα παιδιά σας με υγεία, δύναμη και προσήλωση σε υψηλούς στόχους. Γνωρίζοντας πόσο ουσιώδης είναι η συνεργασία των εκπαιδευτικών με τους γονείς/κηδεμόνες, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής θέματα:

α) φοίτηση των μαθητών

β) χρήση κινητού τηλεφώνου, κάπνισμα

γ) μέτρα προστασίας λόγω της πανδημίας COVID-19.

α) Η φοίτηση στο Γυμνάσιο είναι υποχρεωτική. Το ανώτατο όριο απουσιών είναι 114 ωριαίες απουσίες, δηλαδή για κάθε μία διδακτική ώρα υπολογίζεται μία απουσία. Για τις απουσίες αυτές δεν χρειάζεται δικαιολόγηση. Για τη φοίτηση του μαθητή ευθύνεται ο κηδεμόνας του, ο οποίος οφείλει να επικοινωνεί τηλεφωνικά με το σχολείο (τηλ. 23250 23229) σε περίπτωση απουσίας του μαθητή. Ο κηδεμόνας ενημερώνεται τακτικά με ηλεκτρονικό μήνυμα από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος για τη φοίτηση του μαθητή. Κανένας μαθητής δεν φεύγει από το σχολείο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του χωρίς άδεια από τη διεύθυνση του σχολείου. Σε περίπτωση που κάποιος γονέας χρειαστεί -εκτάκτως- να πάρει το παιδί του πριν από τη λήξη των μαθημάτων, πρέπει να ενημερώσει σχετικά τον Διευθυντή του σχολείου.

β) Βάσει της κείμενης νομοθεσίας, απαγορεύεται στους μαθητές η κατοχή και η χρήση των κινητών τηλεφώνων στον χώρο του σχολείου και αυτή τιμωρείται με τις προβλεπόμενες ποινές. Ως προς το κάπνισμα υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται αυστηρά σε όλους τους χώρους του σχολείου.

γ) Λόγω της πανδημίας COVID-19 λαμβάνονται έκτακτα μέτρα, όπως:

• Υποχρεωτική χρήση μάσκας για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων: (α) σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολείων, (β) στους εξωτερικούς χώρους των σχολείων, όταν υπάρχει συνωστισμός.
  • Δεν πραγματοποιούνται εκδρομές. Διδακτικές επισκέψεις και περίπατοι διεξάγονται ανά τμήμα με χρήση μάσκας.
  • Απέχουν από το σχολείο όσοι εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με τον κορωνοϊό COVID-19. Οι κηδεμόνες οφείλουν να ελέγχουν καθημερινά τη θερμοκρασία των παιδιών τους καθώς και άλλα συμπτώματα όπως: δυσκολία στην αναπνοή, ρίγος, πονοκέφαλος, ρινική καταρροή/συμφόρηση, ναυτία/έμετος, κοιλιακός πόνος, διαρροϊκές κενώσεις. Στην περίπτωση που εντοπίζουν κάποια από αυτά τα συμπτώματα οφείλουν να κρατούν το παιδί στο σπίτι και να συμβουλεύονται τον παιδίατρο. Σε περίπτωση θετικού κρούσματος πρέπει να ενημερωθεί άμεσα το σχολείο. Ο μαθητής επιστρέφει στο σχολείο, μόνο εφόσον παραμένει απύρετος (χωρίς λήψη φαρμάκων) μετά από δύο (2) μέρες.

Είμαστε στη διάθεσή σας και ευελπιστούμε σε αγαστή συνεργασία για το καλό των παιδιών σας και μαθητών μας.

Ο σύλλογος διδασκόντων

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by Engine Templates